احمد اسعدی - روزنامه‌نگار

تابستان فصل تلاش و کوشش است. فصلی که برزگران و دهقانان آنچه کاشته‌اند، درو می‌کنند.

آواي چلچله‌ها، پرستو‌ها و طبيعت زيبا و بكر در عالي‌ترين وجوه خود، به خود‌نمايي مي‌پردازند و انسان تنها موجودي است كه مي‌تواند با در اختيار گرفتن طبيعت و زيبايي‌هايش، لذتي مضاعف را ارزاني خود سازد! اوقات فراغت در فصل تلاش برزگران، اگر براي آنها مفهومي نداشته باشد، براي خيل ديگري از هموطنان، جوانان، دانشجويان، دانش‌آموزان داراي اهميتي جدي است.

آنان كه در طول سال با تحصيل علم در مدارس و دانشگاه‌ها، در فصل تابستان فراغتي مي‌يابند تا خود را براي فصل نو و سال تحصيلي جديد آماده نمايند. پيشنهادي داريم، آيا رفتن به دامن طبيعت و ديدن اين دامن هزار گل و هزار رنگ نمي‌تواند بخشي از «وقت فراغت» را جبران نمايد؟!

«قانون مربوط به اهداء اشياء عتيقه به شخصيت‌هاي ممتاز خارجي» در یک ماده واحده به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسید تا به شاه و نخست وزیر اجازه در اختیار گرفتن میراث فرهنگی نیشابور را بدهد. این هدایا طبق این قانون قرار بوده به مقامات خارجی اهدا شود.

به گزارش آفتاب صبح نیشابور، وزارت فرهنك[فرهنگ] مجاز است كه اشياء ‌مشروحه ذيل:

مهدی علوی - دبیر گروه اندیشه و سرویراستار

1)      چهره زمین در حال مسخ شدن است. آلاینده‌های هوا، آب، خاک و ... همه جا هجوم نابودگر آدمی برای حذف بُن مایه‌های حیات! تاج ِ تاراج طبیعت بر فرقِ انسانِ ماشینیزم به زشتی نشسته است. تماشای زوال ِ زیست به دست فرانکشتاینِ عصر جدید غم‌انگیزست. این بار داروین را سر و ته بخوانید تا تکامل را در اعقاب بیابید!

2)      میلیاردها میلیارد هزینۀ تبلیغات برای مصرف محصولات و نتیجۀ مصرف: تولید انبوه زباله ← تلویزیون! ماهواره، روزنامه‌ها، صفحات بزرگ تبلیغی در شهرها ... پرسش اینجاست: مسئول ویرانی کیست؟ کدام بودجه صرف فرهنگ‌سازی در حفاظت از محیط زندگی ما شده است؟ کدام نهاد یا مرجع یا رسانه خطر را به مردم گوشزد کرده است؟ شهرداری‌ها در کجای این فاجعه قرار دارند؟ سازمان محیط زیست؟ تلویزیون ِ ملّی چطور؟ مراجع محترم کدام فتوا یا تذکر یا سخنرانی را در اهمیت قضیه به مردم نشان داده‌اند؟ مجلس قانونگذاری در کجای این شعر بی‌قافیه قرار دارد؟ چرا در مدارس ما هیچ آموزش و حساسیتی را برنیانگیخته‌اند؟ شوراهای شهر و روستا چگونه‌اند؟

گزارش بازرسی از دبستان نظیری در سال 43

در تاریخ 12/11/43 از دبستان نظیری بازدید به‌عمل آمده. این بازدید واقعا اینجانب را خوشحال و امیدوار نمود زیرا ریاست محترم دبستان و سایر کارکنان دبستان با فعالیت کم‌نظیری در بهبود وضع دبستان همیشه در تلاش بوده و این فعالیت و علاقه به‌صورت تشکیل کتابخانه نسبتا بزرگی از کتب بسیار خوب (در حدود 200 جلد) و تهیه ترازو و اوزان مختلف و تشکیل فروشگاه و خیلی چیزهای دیگر دیده‌ می‌شد. موضوعی که باید تذکر داد تهیه قالب وسایل فوق با کمک مادی ریاست محترم دبستان و سایر کارکنان صورت گرفته است. این علاقه و جدیت و تلاش و کمک‌های مادی واقعاً مایه امیدواری‌ست. و نشان می‌دهد که افراد علاقه‌مند به فرهنگ هنوز در فرهنگ ما زیاد می‌باشند. این فعالیت‌ها و کمک‌های مادی و معنوی هر بازدیدکننده‌ای را به وجد و سرور آورده است و عطش فعالیت را در او زیاد می‌نماید...

راهنمائی تعلیماتی فرهنگ - صدرائی

علی‌اصغر قیصری - نویسنده و پژوهشگر

همان طور که سرمنشاء همه سقوط‌ها، هبوط‌ها، مرارت‌ها، شرارت‌ها با خوردن یک دانه گندم یا یک عدد سیب سبز فرانسوی شروع شد و آدم از آن سرزمین سرسبز خوش آب و هوا همراه با حوا اخراج شدند امروز هم یک شام یا ناهار چرب و چیلی دعوتی ِخصوصی کافی است مسئولینی را که این ناهار یا شام را می‌خورند همچون موسولینی از دل آب و هوای خوش مردم اخراج کند و از رای مردم سقوط و هبوط داده ، و به نزول وافول بکشاند. 

پس ای شما آقایان که می‌دانید خطابم به شماست بدانید که اگر با خلال یا نخ دندان شیشلیک ران و سردست بوقلمون یا بره شیشک را از لابلای دندان‌هایتان خارج کرده و هضم فرموده‌اید، آگاه باشید ، حتی همین یک شام و ناهار در شکم نگاه چشم مردم هیچ گاه هضم نمی‌شود.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group