مناسب‌ نبودن مراکز عمومی نیشابور برای زیست 10 هزار نفر معلول

سمانه راسخی‌نیا - دبیر گروه خبر

«هیچ کدام از اماکن مذهبی، گردشگری و ساختمان‌های عمومی نظیر پزشکان و داروخانه‌ها برای رفت‌و‌آمد معلولان در نیشابور مناسب‌سازی نشده‌اند.»

رئیس اداره بهزیستی نیشابور با اعلام این واقعیت در گفت‌وگو با آفتاب صبح نیشابور و برخی رسانه‌های دیگر درباره وضعیت شهر نیشابور برای زیست آرام و کم‌دغدغه شهروندانش و تلاش‌ها در مسیر بهتر زیستن مردم این شهر خبر داد. علی‌ صدر، دانش‌آموختة ارشد روان‌شناسی و مدرّس دانشگاه پیام نور می‌گوید: «مددکاران بهزیستی می‌توانند به‌صورت استاندارد به 150 مددجو خدمت ارائه کنند اما عملا گاه برخی از 58 مددکار اداره موظف می‌شوند که هر یک به 800 مددجو خدمت بدهند که این رقم در نیشابور بیش از سطح قابل قبول است.»

وضعیت مناسب‌سازی معابر شهری و مراکز عمومی برای معلولان چگونه است؟ ستاد مناسب‌سازی چه کارهایی کرده است؟

جمعیتی حدود 10 هزار نفر معلول در بهزیستی نیشابور شناسایی شده‌اند و اگر جمعیت سالمندان، زنان باردار و از کارافتادگان موقت را هم بر آن‌ها بیفزاییم جمعیتی عظیم را شامل می‌شوند. فرماندار رئیس ستاد مناسب‌سازی شهرستان نیشابور هست و رئیس بهزیستی هم دبیر آن. هم‌اکنون پیاده‌رو خیابان امام در بخش‌هایی مناسب‌سازی شده و پارک امین‌اسلامی تنها پارک مناسب‌سازی‌شده کامل معلولان است. همچنین با همکاری شهرداری قرار است که یک مسیر و یک پارک دیگر را هم مناسب‌سازی کنیم. همچنین سازمان اتوبوس‌رانی در برخی اتوبوس‌ها صندلی‌های ویژه معلولان تدارک دیده که جای تقدیر دارد و در زمینه پویا کردن چراغ‌های قرمز و مجهز کردن ایستگاه‌ها با برچسب مشخص بریل برای نابینایان همکاری خوبی را آغاز کرده‌ است. با این وجود، مشکلات معلولان در این شهر زیاد است. نبود سرویس فرنگی و مسیر دسترسی مناسب درون ساختمان‌ها و نیز ابزار متناسب به‌جز دستگیره برای معلولان برای بسیاری ساختمان‌های عمومی و دولتی یکی از معضلات چشمگیر شهر ماست.

یکی از مشکلات اصلی خانواده‌های معلول تامین مسکن است. اداره شما چه تدابیری در این خصوص داشته است؟

نیشابور در زمینه جذب اعتبارات ساخت مسکن معلولان روستائی در سطح استان پیشتازست. معلولان نیز در این زمینه 18 میلیون تومان کمک بلاعوض دارند و برای 45 نفر طی سال گذشته تسهیلات گرفته‌ایم. وام مسکن روستائی نیز مجددا به‌صورت زنجیره‌ای پرداخت می‌شود و دولت نیز بازپرداخت اقساط آن را تضمین کرده و بانک مسکن نیز وام را به‌صورت ضمانت زنجیره‌ای سه مددجو یا یک مددجو و دو شخص غیرمددجو پرداخت می‌کند. امسال مبلغ وام مسکن روستایی 20 میلیون تومان شده است. هدف از این شیوه پرداخت وام تامین مسکن معلولان است و در همین راستا دولت خود حاضر به ضمانت پرداخت تسهیلات کسانی که استطاعت پرداخت را ندارند هست. وام 18 میلیون تومانی ما بلاعوض است و وام 20 میلیون تومانی مسکن روستائی شناورست و سقفی برای آن تعیین نشده است. ما در زمینه مسکن شهری مشکلاتی در زمینه اخذ پروانه از شهرداری داشتیم چون هزینه‌های بالایی داشت. در پیگیری انجام شده 15 واحد را از شرکت مسکنی خصوصی با آورده خود معلولان خریدیم و 25 میلیون تومان هم آورده بلاعوض سازمان است که تا پایان سال جاری ان شاءالله این واحدها در شهرک فیروزه نیشابور تحویل می‌شود. این واحد‌ها هم‌اکنون در حال مناسب‌سازی برای معلولان است. قیمت تمام شده اعلامی شرکت 100 میلیون تومان بود که با دریافت تخفیف 10 میلیون تومانی و وام 40 میلیون تومانی مسکن واحدها عملا 25 میلیون تومان آورده معلولان بوده است. این طرح پس از ارزیابی دقیق برآورد اعتباری و کیفی سازمان بهزیستی به تصویب رسیده است.

وضعیت کودک‌آزاری  در نیشابور چگونه است؟ آیا می‌توانید آماری ارائه کنید؟

ما در سال گذشته 16 کودک زیر 6 سال بدسرپرست را از خانواده‌های نامناسب جدا کرده و در شیرخوارگاه نگهداری می‌کنیم. 17 کودک و نوجوان بالای 6 سال بدسرپرست را هم با حکم مقام قضایی بر مبنای گزارش‌های دستگاه اداری و شهروندان با مداخله اورژانس اجتماعی تحت حضانت دائم یا موقت بهزیستی قرار داده‌ایم. کودکان 6 تا 12 سال در برخی مراکز و نوجوانان 12تا 18 سال در مراکز دیگر نگهداری می‌شوند اما برخی دختران ما تا زمان ازدواج که بیش از 18 سال هم هست در مراکز مانده‌اند. بعضا گزارشی رسیده که کودکی سه ماهه دچار سوختگی شده و به کما رفته و سپس ما او را پذیرش کرده‌ایم که در شرایط سرپرستی خوبی نبوده و یا کودکی را برای تکدی‌گری می‌فرستاده‌اند و حتی کودکی بوده که شناسنامه هم نداشته است و والدین او در زندان بوده‌اند. غالب این کودکان در جنوب شهر هستند. این رفتارها مصداق کودک‌آزاری به‌شمار می‌آید. آمار دقیقی از کودک آزاری نداریم چون بخشی از کار برعهده ماست و بخشی اصولا به ما گزارش نشده و آماری هم نداریم. البته ما امروزه صرفا با کودک‌آزاری روبرو نیستیم بلکه با سالمندآزاری و معلول‌آزاری هم روبروییم و سعی می‌کنیم با آن‌ها هم مقابله کنیم.

تشکیل مرکز مداخله در طلاق توافقی در سال گذشته چه کمکی به کاهش آمار طلاق کرده است؟ آماری هم دارید که وضع قبل و بعد از آن را نشان دهد؟

ما شاهد 18 درصد کاهش طلاق با تشکیل مرکز مداخله در طلاق توافقی هستیم. زوج‌ها برای طلاق ابتدا به دادگاه نرفته و بهزیستی می‌آیند که امکان سازش را بیشتر می‌کند. مشاوره‌های ما شامل دست کم 5 جلسه در 45 روز برای زوج‌های در آستانه جدایی برگزار می‌شود که نتایج خوبی دربر داشته است.  

سازمان شما در خصوص کاهش معلولیت ژنتیکی که در نیشابور رشد وسیعی داشته، چه اقداماتی را انجام داده است؟

بخشی از معلولیت‌ها مادرزادی و ژنتیکی است و بخشی ناشی از سوانح. ما در زمینه مداخله در پیشگیری معلولیت‌های مادرزادی موفق بوده و در چارچوب طرح غربالگری ژنتیک 2500 زوج و دختران پایه دهم با هدف افزایش حساسیست شهروندان و غربال زوج‌ها و دختران نوجوان آزمایش‌های ژنتیکی را با هزینه سازمان بهزیستی تا سقف 900 هزار تومان بسته به سطح نیازمندی خانواده برگزار کردیم.

وضع بیماران روانی در شهر نیشابور چگونه است؟ گویا شمار آنان هم در این شهر زیاد است؟

حدود 750 بیمار روانی مزمن در بهزیستی نیشابور پرونده دارند و خدمات خاصی در زمینه اختلالات رفتاری دریافت می‌کنند که گاه خانواده‌ها ناچار می‌شود آن‌ها را در مراکز بهزیستی نگه دارند و در همین رابطه به زودی مرکز خیریه نگهداری بیماران مزمن روانی کار خود را آغاز می‌کند.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group