زندان چه زمانی خوب و چه زمانی بد است؟

زندان‌‌ها ابزاری حیاتی برای ایمنی جامعه هستند. سارقی که محبوس باشد نمی‌تواند به منازل شما دست‌درازی کند. زورگیری که بداند پایان کارش زندان خواهد بود ممکن است شما را رها کند. اگر تهدید سلول‌های زندان نباشد ممکن است افراد قدرتمند و خودخواه به ضعیف‌ترها ستم کنند. این وضعیت را در کشورهایی می‌توان دید که دولت ضعیف است و نمی‌تواند یک نظام عدالت مناسب برپا کند.

مریم خزاعی - دانش‌آموختة حقوق

مسئولیت در معنی عام پاسخگویی امیال در زندگی شخصی و اجتماعی‌ست، که ‌می‌تواند شخص را در جامعه دارای حقوق و تکالیف کند.

ایجاد این مسئولیت گاه ناشی از قانون است مانند الزام زوج به پرداخت نفقه زوجه و گاه می‌تواند منشاء و قراردادی داشته باشد به عنوان مثال شخصی با توافق در یک قرارداد متعهد به پرداخت مبلغی به دیگری می‌شود. و حتی گاه منشاء آن خارج از قرارداد است.

مسئولیت مدنی در معنی خاص همین الزام خارج از قرارداد است که التزام شخص به جبران خسارت وارده به شخص دیگر را به دنبال دارد.

حسین ثنایی نژاد - عضو هیات علمی دانشگاه

ما به عنوان یک مفسر افلاک نما، گروه های ابتدایی را آموزش می دهیم که : "چرا خورشید می درخشد؟" ، "چگونه صورت فلکی ها را بشناسند" و "چگونه جهت یابی کنند." افلاک نما می تواند در این راه کمک بسیار خوبی باشد. با این حال بر اساس تحقیقات روانشناسی در نیم قرن اخیر از جمله نظریه ژان پیاژه ، آموزش تابعی از رشد کودک و سطح بلوغ اوست. بر این اساس آموزش برخی از مفاهیم نجوم (اگر به قصد یادگیری آنهاست) تا زمانی که قدرت فهم آنها در کودک به وجود نیامده، نباید انجام شود. چنانچه دانش آموزان در مرز تغییر سطح باشند چیزهایی را می توان در افلاک نما به آنها آموخت که مرحله گذارشان را تسریع کند. ایده های زیر بر اساس داده های پیاژه و نتیجه گیری های اوست:

کریم اسکندری

پژوهشگر هنر

ای نیشابور! هر آن چه فریاد می‌زنی صدای یاری از کسی شنیده نمی‌شود.

فرهنگ فرو می‌ریزد چون دغدغه مالکان شهر توسعه است. حتی برای توسعه گردشگری نیز فرهنگ زوال می‌رود. بناهای ریشه‌دار که مزه تاریخ نیشابور را چشیده‌اند برای ورود صنعت و توسعه و دود و درد فرو می‌ریزند.

هر آن چه طعم گذشته می‌دهد را باید ریخت و هر آنچه سخت است و استوار خودمان دود می‌کنیم و به قعر تاریخ می‌فرستیم.

ای دریغا ای دریغا ای دریغ! / کانچنان ماهی نهان شد زیر میغ

حسن خواجوئی

روزنامه‌نگار

ساعت آغاز به‌کار دادگستری نیم ساعتی گذشته بود. بازپرس‌ها و دادیارها و دیگر مقامات دادستانی و دادگستری در کنار کارمندان و مستشاران در حال پاسخ‌گویی به شهروندان و رسیدگی به انبوه پرونده‌ها بودند. هفته کاری نیز در نخستین روز خود به‌سر می‌برد. مردمی که در راهروهای شلوغ - صرف نظر از جایگاه شاکی و متشاکی – در جستجوی عدالت و کرامت انسانی بودند برای آنکه نوبت رسیدگی‌شان آغاز شود زمانی طولانی را پشت در دفتر مقامات قضائی منتظر می‌ماندند. دریافت گواهی عدم سوء سابقة کیفری بهانه‌ای برای حضورم در دادگستری شد که تصویری نه‌چندان روشن از وضع امروز قضا و قضاوت را در برابر خود دیدم.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group