تجارت سرخ و شیرین 34 میلیارد تومانی

روح الله اسدپور - کارشناس کشاورزی

گیلاس نیشابور که شامل انواع کرجی، فرنگی و پیش‌رس است با قیمتی بین 6 تا 12 هزار تومان نقش مهمی در باغ‌داری این شهرستان ایفا می‌کند آن هم در شرایطی که برداشت این محصول در این شهرستان به 3800 تن رسیده و تجارتی 34 میلیارد تومانی را رقم می‌زند.

به‌گزارش آفتاب صبح نیشابور، معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: سطح زیر کشت این محصول در نیشابور  هزار و 112  هکتار بوده که از این میزان 945 هکتار سطح بارور است.

محمد علی فرهمند راد با توجه به اینکه نیشابور یکی از قطب های تولید گیلاس در استان خراسان رضوی است گفت: میزان تولید گیلاس در سال جاری زراعی  3780  تن است که سه رقم گیلاس سیاه مشهد، فرنگی و کرجی اقلام موجود در بخش مرکزی و زبرخان شهرستان است.

فرهمند راد اعلام کرد: نقاط قوت این محصول در شهرستان شرایط اقلیمی مناسب، باغداران علاقه مند و متبحر، کم آفت بودن و شرایط بازار رسانی به موقع است.

همچنین علت کاهش این محصول نسبت به سال گذشته را وجود سرماهای دیر رس بهاره اعلام کرد.

وی افزود: از گیلاس علاوه بر مصرف تازه خوری، مربا و کمپوت ساخته می‌شود. برگ آن به صورت دم کرده برای درمان بیماری کلیه و کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد. میوه گیلاس در سلامت چشم، پوست،پیری و کاهش وزن بسیار مؤثر می باشد.

گفتنی‌ست که ارقام گیلاس تولید شده در نیشابور جزو بهترین نوع این محصول بوده و به علت مرغوبیت به کشورهای اروپایی مانند فرانسه و  اوکراین، کشورهای آسیایی و همچنین به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. این در حالی‌ست که نیشابور همچنان از صنایع تبدیلی و بسته‌بندی که توان صادراتی محصولات کشاورزی این شهرستان را رونقی دوچندان دهند محروم است.

پیش‌بینی می‌شود که میزان برداشت محصول گیلاس از باغ‌های خراسان رضوی 34 هزار و 500 تن باشد که بیشتر آنها از باغ‌های مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور و چناران برداشت می‌شود. سهم گیلاس تولیدی نیشابور هم 10 درصد محصول تولیدی استان است. توجه به اصول باغداری مدرن از جمله استفاده بهینه از آب با اجرای آبیاری تحت فشار، استفاده حداقلی از سموم، هرس به موقع و اصولی، اصلاح خاک، افزایش تغذیه گل و مدیریت تغذیه از عوامل موفقیت باغ‌داران در کشت و باوری این محصول است.

باغ‌های دیزباد به‌دلیل وضعیت خاص آب و هوایی، فاقد آفت مگس گیلاس است و مرغوبترین گیلاس صادراتی نیشابور به کشورهای دیگر را تولید می‌کند.

گیلاس میوه‌ای دارای هسته، گوشت دار و قرمز رنگ است که شکوفه‌های سفید رنگی در بهار و میوه‌های شیرینی در تابستان دارد. ترکیه، امریکا و ایران از عمده تولیدکنندگان گیلاس در جهان هستند. ایران بعد از ترکیه و امریکا با تولید 225 هزارتن (12درصد تولید دنیا) سومین تولیدکننده گیلاس در دنیا است.                                                         

شهرستان نیشابور طی سال‌های گذشته در برخی دوره‌ها از نظر عملکرد در واحد سطح رتبه اول و از نظر سطح زیر کشت و میزان تولید، سومین تولیدکننده بزرگ گیلاس در استان خراسان رضوی است.

 

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group