نتایج پژوهشی جدید نشان داد که دولت با حمایت‌های مالی و ترویجی، نقش اصلی را در گسترش فناوری انرژی خورشیدی در بخش میان جلگه نیشابور داشته است، این امر منجر به بهبود شاخص‌های توسعۀ ناحیه در قلمرو مورد مطالعه شده است.

به گزارش آفتاب صبح نیشابور، حسن افراخته  و همکارانش در مقاله «بهره‌برداری از انرژی خورشیدی در مناطق روستایی(مطالعۀ موردی: دهستان عشق آباد، شهرستان نیشابور)» نوشته‌‌اند: استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی، صرفه جویی اقتصادی را درپی داشته و پس از نصب آن، به میزان زیادی در وقت افراد (حمل ونقل سوخت های فسیلی، مشکلات آبگرمکن های نفتی، گازی و...) صرفه جویی شده است؛ همچنین شاخص بهداشتی (استحمام، مسواک زدن، شست وشو و نظافت) خانوارهای مورد مطالعه نیز، بهبود یافته است و درنهایت استفاده از آبگرمکن خورشید مورد رضایت اکثر خانوارها بوده است. بنابراین شناخت استعدادها و پتانسیل های طبیعی و ذاتی هر منطقه برای دست یابی به توسعۀ پایدار مناطق روستایی، امری ضروری به نظر می رسد.

نویسنده این مقاله که در شماره 46 مجله «پژوهشهای جغرافیای انسانی» دانشگاه تهران نشر یافته است، تصریح می‌کند: استفاده از انرژی های نو در مناطق روستایی، از ضرورت های توسعۀ پایدار است. یکی از انرژی های نو، انرژی خورشیدی است. به تازگی در مناطق روستایی شهرستان نیشابور، استفاده از انرژی خورشیدی به کمک آبگرمکن خورشیدی رواج یافته است. بررسی نقش دولت در گسترش نوآوری بهره برداری از انرژی خورشیدی و آثار گسترش آن، هدف اصلی این تحقیق بوده است. مناطق مورد مطالعه در این پژوهش، روستاهای دهستان عشق آباد در شهرستان نیشابور هستند.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group