اسدپور/ معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی نیشابور از پیش‌بینی برداشت بیش از 37 هزار تن گندم از اراضی زیر کشت شهرستان در سال زراعی ۹۶-۹۵ خبر داد.

به‌گزارش آفتاب صبح نیشابور، محمدعلی فرهمندراد گفت: این مقدار گندم از سطح زیر کشتی معادل 18 هزار هکتارآبی و دیم برداشت میشود که در مقایسه با سال گذشته با توجه به سرمازدگی و خشکسالی حدود 30 درصد کاهش یافته است.

وی در خصوص خشکسالی گفت: علی‌رغم برابر بودن میزان بارش در مقایسه با سال گذشته متاسفانه بارندگی موثر نداشته ایم و این به آن معناست که در فروردین و اردیبهشت که بیشترین نیاز آبی وجود دارد بارشی اتفاق نیفتاده است.

تجارت سرخ و شیرین 34 میلیارد تومانی

روح الله اسدپور - کارشناس کشاورزی

گیلاس نیشابور که شامل انواع کرجی، فرنگی و پیش‌رس است با قیمتی بین 6 تا 12 هزار تومان نقش مهمی در باغ‌داری این شهرستان ایفا می‌کند آن هم در شرایطی که برداشت این محصول در این شهرستان به 3800 تن رسیده و تجارتی 34 میلیارد تومانی را رقم می‌زند.

به‌گزارش آفتاب صبح نیشابور، معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: سطح زیر کشت این محصول در نیشابور  هزار و 112  هکتار بوده که از این میزان 945 هکتار سطح بارور است.

محمد علی فرهمند راد با توجه به اینکه نیشابور یکی از قطب های تولید گیلاس در استان خراسان رضوی است گفت: میزان تولید گیلاس در سال جاری زراعی  3780  تن است که سه رقم گیلاس سیاه مشهد، فرنگی و کرجی اقلام موجود در بخش مرکزی و زبرخان شهرستان است.

6 کارآفرین برتر نیشابور موفق شدند گواهی‌نامه زرین حمایت از مصرف‌کننده را در چهارمین همایش استانی حمایت از حقوق مصرف کنندگان خراسان رضوی بین 85 شرکت متقاضی به ارمغان آوردند.

به‌گزارش آفتاب صبح نیشابور، برندهای بینالود، اگزوز خودرو، افلاک الکتریک، قند نیشابور، جهان الکتریک و ایمن‌روان‌ساز صنعت موفق به احراز این گواهی‌نامه شدند.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد که دولت با حمایت‌های مالی و ترویجی، نقش اصلی را در گسترش فناوری انرژی خورشیدی در بخش میان جلگه نیشابور داشته است، این امر منجر به بهبود شاخص‌های توسعۀ ناحیه در قلمرو مورد مطالعه شده است.

به گزارش آفتاب صبح نیشابور، حسن افراخته  و همکارانش در مقاله «بهره‌برداری از انرژی خورشیدی در مناطق روستایی(مطالعۀ موردی: دهستان عشق آباد، شهرستان نیشابور)» نوشته‌‌اند: استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی، صرفه جویی اقتصادی را درپی داشته و پس از نصب آن، به میزان زیادی در وقت افراد (حمل ونقل سوخت های فسیلی، مشکلات آبگرمکن های نفتی، گازی و...) صرفه جویی شده است؛ همچنین شاخص بهداشتی (استحمام، مسواک زدن، شست وشو و نظافت) خانوارهای مورد مطالعه نیز، بهبود یافته است و درنهایت استفاده از آبگرمکن خورشید مورد رضایت اکثر خانوارها بوده است. بنابراین شناخت استعدادها و پتانسیل های طبیعی و ذاتی هر منطقه برای دست یابی به توسعۀ پایدار مناطق روستایی، امری ضروری به نظر می رسد.

سیّد امیر میرسجادی - دبیر گروه اقتصاد توسعه

نیشابور به عنوان دومین شهرستان بزرگ و استراتژیک شمال شرق کشور به علت قرارگیری در مسیر مهمترین کریدور شرقی – غربی ایران (سرخس-تهران-جلفا) و نیز ارتباط مطلوب به نواحی شمالی و مرکزی کشور، از اهمیت ویژه‌ای در پهنه جغرافیایی فلات ایران برخوردار است.

با نگاهی گذرا بر تاریخچه توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل نیشابور به‌عنوان شهری که در مسیر جاده تاریخی ابریشم  قرار دارد شاهد این هستیم که این شهر کمابیش مورد توجه بوده است به طوری که به‌عنوان مثال از سال 1335 با احداث ایستگاه راه‌آهن نیشابور، این شهر به شبکه سراسری ریلی کشور پیوست، در دهه 50 یکی از نخستین بزرگراه‌های کشور به طول 12 کیلومتر به همراه یک فرودگاه کوچک در شمال نیشابور احداث شد و نیز طرح‌های دیگری همچون ارتقای جاده نیشابور به تهران و مشهد به بزرگراه در دهه 80، دوخطه شدن مسیر راه آهن نیشابور، توسعه و احداث جاده‌های روستایی و... به عنوان مهمترین اقدامات ارزشمند در این زمینه به مرحله اجرا رسید.

رؤیای پرواز بر فراز بینالود در حال تعبیر دوباره

سمیرا راسخی‌نیا - دبیر گروه گزارش و مصاحبه

مدیران بخش خصوصی در کنار نمایندگان سازمان هواپیمایی کشوری این روزها رفت و آمد خود را به نیشابور بیشتر کرده‌اند تا بتوانند رؤیای پرواز دوباره پرنده‌های سبک را بر فراز دامن زیبای بینالود از ارتفاعات باغرود در شمال گرفته تا کویر مسطح آهنگران در جنوب این شهر به‌ واقعیت نزدیک کنند.

رئیس اداره عمران فرمانداری ویژه نیشابور به سابقه استقرار هواپیماهای سبک در باغرود پرداخته و در گفت‌وگو با آفتاب صبح نیشابور می‌گوید: درخواست ایجاد فرودگاه پروازهای سبک نخستین بار در سال 71 مطرح شده و پس از آن 5 سال زمان برد تا با پیگیری فرماندار و نمایندگان وقت مجلس طی توافق اردوگاه باغرود با مرکز آموزش فنون هوایی مشهد به‌نمایندگی از سازمان هواپیمایی کشور فرودگاه پروازهای سبک باغرود این شهر توانست عملیات عمرانی خود را شاهد باشد.

گرمای دوست‌داشتنی شعله آبی در 9 روستای محور فدیشه

تزریق گاز در خطوط انرژی  9 روستای جنوب نیشابور در محور فدیشه با گذشت 2 سال از آغاز گازرسانی به روستاهای جنوبی این شهرستان با موفقیت به انجام رسید و در هُرم گرمای امرداد ماه 2500 خانوار اهالی روستاها با دیدن شعله آبی گاز طبیعی لبخند شوق بر لبانشان می‌نشیند.

به گزارش آفتاب صبح نیشابور، گازرسانی به نیشابور در حالی از ابتدای دهه 70 خورشیدی آغاز شد که به‌موجب سرشماری رسمی وقت کشور، سال 70 تنها 170 خانوار شهری در این شهر از گاز طبیعی بهره‌مند بودند و امروز با گذشت 26 سال فرماندار نیشابور ارزیابی می‌کند که تا پایان سال جاری شعله آبی این انرژی سبز در 90 درصد روستاهای این شهرستان افروخته خواهد شد.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group