محمدعلی خردمند

برخورد مأموران سدّ معبر شهرداری با شهروندانی که در گوشه‌ای از شهر بساط کرده‌اند، مسأله تازه‌ای نیست. هر کدام ما بارها چنین صحنه‌هایی را در سطح شهر دیده‌ایم.

امروزه اگرچه به لطف شبکه‌های اجتماعی تصاویر چنین حوادث تلخی به‌سرعت به سراسر جهان مخابره شده و کرسی مسئولان سهل‌انگاری را که نسبت به چنین وقایعی توجه کافی را ابراز نکرده‌اند از زیر پایشان خالی می‌کند، اما باز هم دیدن چنین صحنه‌هایی وقتی که همراه بی‌عدالتی باشد دل آدمی را به درد می‌آورد.

چند روز پیش زنی سالمند که در گوشه‌ای از میدان باغات بساط میوه و تره‌فروشی داشت که با برخورد قاطع ماموران رفع سدّ معبر روبرو شد آن هم در حالی که چند قدم آن سوتر مغازه‌دارانی که به‌نظر می‌رسد سال‌هاست کم و بیش بساطشان در پیاده‌رو پهن است و هرزچندگاهی بساطشان با فشار وقت ماموران عقب رفته و دوباره جلو می‌آید بی‌آنکه مأمورانی که در کنارشان ایستاده‌اند به‌طور دائم به ایشان متذکر شوند.

موضوع فقط بساط یک پیرمرد دست‌فروش در خیابان امام که بساطش مدتی قبل نقش زمین شد و خبرش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد یا جوانی که در خیابان کمال الملک بساط جاروفروشی داشت و وقتی به جمع شدن بساطش اعتراض می‌کند، او را می‌خواهند به‌زور سوار وانت آبی شهرداری کنند، نیست.

امروزه در میدان‌های غربی و جنوب غربی شهر نیشابور و نیز در دیگر میادین با ترافیک جمعیتی میانگین، لشکری از سه‌چرخ‌سواران و رانندگان وانت‌هایی که بساط میوه‌فروشی راه انداخته‌اند و نیز انبوه فروشندگان غیردائمی که در بلوارهای بهشتی و طالقانی و رسالت و جمهوری به فروش محصولات خود مشغولند بی‌آنکه مزاحمتی داشته باشند چهره شهر ما را به روزبازار بزرگ روستائی بدل کرده‌اند.

شهرداری طبق قانون مکلف است که بازارهای روز را برای عرضه میوه و تره‌بار و دیگر محصولات مردم تدارک دیده و دایر کند و آن گاه بساط‌داران سطح شهر را به حضور در این بازارهای در دسترس همه شهروندان با اعمال جریمه و نیز پرداخت مشوّق ملزم کند. اما آنچه امروز می‌بینیم قاطعیت صریح ماموران شهرداری در برخورد با دست‌فروشی پسرک دستمال‌فروش و یا پیرمرد سبزی‌فروش است اگرچه گاه نیز با تصویر صبوری ماموران شهرداری در قبال شهروندان و روستائیانی که در مسیرهای پرتردد شهر بساط پهن کرده‌اند روبرو می‌شویم.

راستی یادم رفت، وقتی بچه بودم معنای شهرداری را فهمیدم آن هنگام که خودروهای بهشت فضل یا مینی‌بوس‌های جمع‌آوری گدایان را می‌دیدم که روی آن نوشته بود: «شهرداری در خدمت مردم»

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group