وداع با عالِم ارقام

جان بی‌قرار و ناآرام «دکتر ناصر رضا ارقامی» استاد نمونه دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس پیشین انجمن آمار ایران روز چهارشنبه در 68 سالگی هنگام حضور در جلسه دفاع پایان‌نامه دانشجوی خویش از حرکت بازایستاد و آدینه نیز در قطعه «نام‌آوران» بهشت فضل نیشابور آرام و مأوی گرفت.

به‌گزارش آفتاب صبح نیشابور، «دکتر ناصر رضا ارقامی» در یکم خرداد ١٣٢٨ در نیشابور متولد شد. او پس از انصراف از ادامه تحصیل در رشته برق دانشگاه صنعتی شریف (آریامهر آن زمان)، در سال ١٣۴۶، برای تحصیل در رشته اقتصاد، با استفاده از بورس بانک مرکزی ایران، عازم انگلستان شد. پس از اخذ درجه لیسانس در اقتصاد از کالج کویین مریِ دانشگاه لندن و درجه فوق لیسانس از مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی (LSE) همان دانشگاه به ایران بازگشت و پس از خدمت در بانک مرکزی و گذراندن دوره خدمت وظیفه در دانشگاه مشهد و انتقال به آن دانشگاه، در سال ١٣۵۶، برای ادامه تحصیل به آمریکا عزیمت و در سال ١٣۶٠ پس از اخذ درجه دکترای آمار از دانشگاه ایالتی فلوریدا، برای خدمت در دانشگاه مشهد به ایران مراجعت کرد. او در سال ١٣٨٨ پس از ٣٧ سال خدمت در دانشگاه با درجه استادی بازنشسته شد.

رئیس انجمن آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد هم گفت: ریاست انجمن آمار ایران (١٣٧۵ تا ١٣٧٧)، مدیر قطب علمی آمار دانشگاه فردوسی مشهد (١٣٧٩ تا ١٣٨۴) و عضو هیأت امنای خانه ریاضیات نیشابور (١٣٧٩ تاکنون) و عضو هسته قطب علمی داده‌های ترتیبی و فضایی دانشگاه فردوسی مشهد (١٣٨۴ تاکنون) بخشی از سوابق علمی وی و ریاست دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد (١٣٧٧ تا ١٣٨۴) و معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد (١٣٨۴ تا ١٣٨۵) نیز بخشی از کارنامه اجرایی آن چهره فقید علمی است.

«دکتر سلمان ساکت» اذعان کرد: ارقامی در سال 1382 عنوان برجسته علمی «آماردان برجسته ایران» را دریافت کرده و لوح تقدیر خود را از «سیّد محمد خاتمی» رئیس جمهوری وقت اخذ کرد. او همچنین استاد نمونه دانشگاه فردوسی مشهد (١٣٨٣) نیز بود. زنده‌یاد ارقامی دارای ۸۰ مقاله علمی و پژوهشی است که در مجلات معتبر علمی انگلیسی و فارسی به چاپ رسیده‌اند.

او از دوستان نزدیک جواد صالحی اصفهانی (استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک) و یار و همراه وی در دوران تحصیل در لندن و به توصیف هادی صالحی اصفهانی (استاد اقتصاد دانشگاه ایلی‌نوی) «مردی خدمتگزار برای جامعه ایران» بود. 

 

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group