خیابان امام شهر نیشابور یکی از بلندترین خیابان‌های شهرهای میانی ایران است. متولیان شهر در سرتاسر این خیابان 4 کیلومتری هیچ گونه خدماتی را در دسترس شهروندان قرار نداده‌اند. این خیابان نه دسترسی به چشمه‌های دستشویی متناسب دارد و نه دسترسی به پارکینگ طبقاتی مناسب و نه حتی آب‌خوری و حتی نیمکتی برای نشستن سالمندان! این خیابان برای سواره‌هاست نه پیاده‌ها.

به‌گزارش آفتاب صبح نیشابور، بنا بر آمار رسمی اعلام شده در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شهری، این شهر در زمینه پیاده‌روی با محدودیت‌هایی روبه‌روست و در ترکیب ترابری درون‌شهری آن، سهم خودرو شخصی و موتورسیکلت بیش از ۶۰ درصد و سهم پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بسیار ناچیز است؛ در حالی که مناسب‌ترین ترکیب ترابری برای نیشابور شامل ۳4٪ پیاده‌روی، ۲۲٪ دوچرخه‌سواری، ۱۴٪ اتوبوس و مینی‌بوس، ۱۲٪ تاکسی، 10٪ اتومبیل شخصی و 8٪ موتورسیکلت است. ۴۰ درصد کشته‌ها و مجروحان تصادفات در نیشابور هم راکبان و ترک‌نشینان موتورسیکلت‌ها و ۵۰ درصد نیز عابران پیاده هستند. چنین خیابانی همچنان از دسترسی مناسب شهروندان به رفاه بیشتر و خدمات بالاتر محروم مانده است و این یعنی محرومیت در قلب شهر نیشابور.

محمدعلی خردمند

برخورد مأموران سدّ معبر شهرداری با شهروندانی که در گوشه‌ای از شهر بساط کرده‌اند، مسأله تازه‌ای نیست. هر کدام ما بارها چنین صحنه‌هایی را در سطح شهر دیده‌ایم.

امروزه اگرچه به لطف شبکه‌های اجتماعی تصاویر چنین حوادث تلخی به‌سرعت به سراسر جهان مخابره شده و کرسی مسئولان سهل‌انگاری را که نسبت به چنین وقایعی توجه کافی را ابراز نکرده‌اند از زیر پایشان خالی می‌کند، اما باز هم دیدن چنین صحنه‌هایی وقتی که همراه بی‌عدالتی باشد دل آدمی را به درد می‌آورد.

وداع با عالِم ارقام

جان بی‌قرار و ناآرام «دکتر ناصر رضا ارقامی» استاد نمونه دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس پیشین انجمن آمار ایران روز چهارشنبه در 68 سالگی هنگام حضور در جلسه دفاع پایان‌نامه دانشجوی خویش از حرکت بازایستاد و آدینه نیز در قطعه «نام‌آوران» بهشت فضل نیشابور آرام و مأوی گرفت.

شکرالله رستمی- وکیل، عضو و رئیس شورای سوم شهر نیشابور

ترافیک شهری یکی از چالش‌ها و معضلات مهم در مدیریت شهری است و شهر نیشابور نیز با توجه به بافت های قدیمی و کسرت تردد وسایل نقلیه از این قاعده مستثنی نمی باشد و از طرفی این شهر بعنوان یکی از مناطق گردشگری بین المللی در شرق کشور تعریف شده که این موضوع مهم رابطه تنگاتنگی با مسأله ترافیک و حل معضل آن داشته و ما زمانی می‌توانیم بعنوان یک شهر گردشگری مطرح باشیم که چنین مشکلات و معضلاتی را در شهرمان مرتفع نماییم و از طرفی از استعدادهای موجود گردشگری بالاترین بهره‌برداری را داشته باشیم.

نکته مهمی که در این خصوص به نظر می‌رسد قابل پیشنهاد و عملی باشد بحث خیابان امام است.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group