نماینده ادوار و یکی از مدیران نیشابوری بانک‌های کشور با اشاره به شکل‌گیری تعاونی‌های اعتباری در دولت احمدی‌نژاد علی‌رغم مخالفت وی و برخی نمایندگان وقت مجلس خواستار دقت نظر مجلس در تصویب قوانین و مقررات اصلاح نظام بانکی و پرهیز از ایجاد تعهدات جدید مالی برای دولت شد.  

عضو هیأت مدیره بانک تجارت در گفت‌وگو با «آفتاب صبح نیشابور» اعلام کرد: امروز مؤسسات اعتباری برای دولت چالش جدی ایجاد کرده‌اند. حجم سپرده‌های مردم در این موسسات قریب به 15 هزار میلیارد تومان است که دولت، بانک مرکزی و دادستانی کل می‌کوشند آن‌ها را سامان داده و طلب مردم را بازپس گیرند.

«غلامحسین مظفری» همچنین اذعان کرد: پیشنهاد می‌کنم که مجلس در تصویب طرح‌هایی نظیر طرح اخیر برخی نمایندگان که دولت را ملزم به پرداخت سپرده‌های مردم از حساب بیت‌المال می‌کند دقت نظر بیشتری داشته باشد. این‌ مؤسسات پول مردم را به املاک و امور دیگر منتقل کرده و دولت نباید پاسخگوی کار آن‌ها باشد.

مدیرعامل پیشین بانک شهر در ادامه تصریح کرد: شایسته نیست که مجلس تعهدات این‌ها را به گردن دولت بیندازد. کار این مؤسسات عملا کلاهبرداری بوده است. اتفاقا باید مشخّص شود که این‌ها با پول مردم چه کرده‌اند.

نماینده نیشابور در مجلس هفتم به سابقه شکل‌گیری تعاونی‌های اعتباری پرداخته و اضافه کرد: من در زمانی که وزارت تعاون وقت مصرّ بود تا مجوز تعاونی‌های اعتباری را صادر کند از مخالفان جدّی گسترش بی‌ضابطة موسسات مالی در مجلس وقت بودم.

مظفری تاکید کرد: اصرار ما این بود که این تعاونی‌ها فقط برای اعضای خود سپرده‌ جذب کنند اما در اوضاع بی‌سامان دولت اول آقای احمدی‌نژاد و در عدم نظارت دقیق دستگاه‌ها این‌ها که مدعی هوشمندی اقتصادی بودند پول مردم را وارد املاک و مستغلّات کرده و پس از اینکه بازار مسکن و زمین آرام شد این‌ها دچار بحران شدند.

این نماینده ادوار مجلس همچنین ابراز عقیده کرد: نظارت بر مؤسّسات اعتباری باید تخصصی باشد و ضوابط سختگیرانه‌ای داشته باشد چون با اموال مردم سر و کار دارند، همچنان که انتخاب مدیران بانک‌ها با تایید صلاحیت عمومی در وزارت اطلاعات و تایید تخصصی در نهادهای ذی‌صلاح صورت می‌گیرد. اما موسسات اعتباری با کمترین نظارت ممکن و با ادعای رونق اشتغال در آن مقطع ایجاد شدند.

او ابراز عقیده کرد: بانک مرکزی هم در دولت وقت کوتاهی کرده و کنترل و نظارت دقیقی بر این‌ها نداشت در حالی که مردم معتقدند این‌ها در کشور مجوز دارند و به آن‌ها اعتماد کرده‌اند. بانک مرکزی باید همان زمان عدم صلاحیت این‌ها را اعلام عمومی می‌کرد تا مردم اعتماد نکنند.

عضو هیات مدیره بانک تجارت از برخورد قاطع دادگستری با این مؤسسات در نیشابور و دیگر شهرها تقدیر کرده و گفت: قوه قضائیه خوشبختانه برخورد جدی کرده و بسیاری از مدیران این‌ها بازداشت شده و اموال گروهی از آنان هم توقیف شده است. این مؤسسات با کسانی که سپرده کلان دارند برخورد خوبی داشته اما مردمی را که سپردة کمتری دارند نگران کرده و باعث تشویش ذهن ایشان و بروز نارضایتی‌ها شده‌اند.

مظفری در پایان پیشنهاد کرد: چاره‌ای جز ادغام و انحلال این مؤسسات نیست. این مؤسسات باید از صحنه کنار روند و بانک مرکزی مسئولیت برخورد قاطع با آن‌ها را برعهده بگیرد. بانک مرکزی نیز هم‌اینک خط اعتباری برای مؤسسات برقرار کرده و در حال انتقال سپرده‌های این‌ها به بانک‌های معتبر است.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group