حسن خواجوئی-سردبیر

شورای پنجم شهر نیشابور طی یک ماه آینده کار خود را آغاز می‌کند. آنچه برای مردم شهر نیشابور در آستانة تشکیل دوره پنجم شوراها مطمح نظر است برآمدن دوره‌ای نوین در مدیریت شهری‌ست که شاهد خطاهای گذشتگان نباشد و از خود یادگارهای نیکو برای شهر به‌جا گذارد. ضمن توصیه صریح به شورای چهارم شهر برای پرهیز از گرفتن تصمیم‌هایی که بار مالی و اجرائی برای شهر و شهروندانش و نیز منتخبان مردم خواهد داشت، به شورای پنجم هم پیشنهادهایی داریم.

یک- برگزیدگان مردم نیشابور! شما خود را برای پوشیدن ردای وکالت شهروندانی آماده می‌کنید که میراث‌دار تمدّنی کهن، کوه‌هایی ستبر و قامت‌ برافراشته، دشتی فراخ و دلی دریایی‌اند. سرمایة بزرگ این شهر نخبگان و شهروندان پرسشگر آن است که اگرچه شمارشان انبوه نیست اما پویش‌های اصلی توسعه آن را همین شهروندان خلّاق و مطالبه‌گر نمایندگی می‌کنند. تیغ نقد و دیده‌بانی بی‌رحمانة این شهروندان مباد که خم بر ابروان نازک‌‌ شما بیاورد و اندوه در دلتان نشاند که کسی قدر همّت بلندتان را نمی‌داند. از قضا بی‌هیچ آداب و ترتیبی هفته‌ای دست‌کم دو بار به محلّه‌های گونه‌گون شهر بروید و بر سر سفره‌های دل این مردم بردبار بنشینید تا ببینید چگونه سیلی سخت روزگار را به‌جان خریده و تاب آورده‌اند. یادتان نرود که قرارست «نوکر» و «خادم» مردم باشید نه ارباب و آقای آن‌ها. گوش‌هایتان هم «شنونده نیکویی» برای سخنان مردم باشد و همه قول‌ها را بشنوید و آنگاه تصمیم بگیرید.

دو- غالب اعضای شوراهای دوم تا چهارم و حتّی برخی برگزیدگان شورای اوّل نه به‌خاطر اینکه از آغاز عزمی برای کمر همّت بستن به خدمت مردم نداشتند سکّه رونقشان از اقبال افتاد بلکه مهمترین دلیل ناکامی وکلای این دوره‌ها این بود که میان خدمت به مردم در عرصه شورای شهر و رشد سیاسی و اجتماعی منزلت، ثروت و قدرت خویش نتوانستند مرز شفّافی برقرار کرده و از همین رو طرح و برنامه‌ای برای شهر نداشتند. شهر در طول این دوره‌ها به‌رغم وجود طرح جامع و طرح‌های تفصیلی بی‌فرجام خویش رشدی بی‌قواره، ناموزون، غیرایمن و نامتناسب داشته و حالا نوبت نظم بخشیدن به اداره شهر است. داشتن طرحی که چشم‌انداز و افق شهر را در طول 4، 8 ، 12 و 16 سال آینده ترسیم کند، نقطه قوت آغاز راهتان خواهد بود. چنین افقی باید مبتنی بر طرح جامع شهری نیشابور نیز باشد - که به‌زودی از سوی شورای عالی شهرسازی ابلاغ می‌شود و هرگونه توسعه شهر را محدود کرده و بر بهره‌گیری از فضاهای کنونی در 15 سال آینده اصرار می‌ورزد. همچنین این طرح نشانگان شهری زنده‌، خلّاق و چابک را با دسترسی‌های آسان و فراوان برای زیستنِ آرام  شهروندان در خود داشته باشد و این مهمترین کار شماست. داشتن آئین‌نامه برای اداره جلسات و نیز تصویب معیارهای انتخاب شهردار خوب است، امّا خوبتر از آن، ترسیم افق آیندة شهر و بر مبنای آن تدوین برنامة چهار سالة توسعة شهری بر بنیان دانش اهل تخصّص است. شهردار باید بر مبنای برنامه کلان انتخاب شود تا پیرو سیاست‌های توسعه شهر باشد نه اینکه او برای شورا برنامه کلان توسعه شهر را همچون لایحه بودجة‌ سالانه طرّاحی کند.

سه- «شفافیت» در ادارة شهر مهمترین ابزار شماست که می‌تواند در خدمت پیشرفت قرار گرفته و زمینة فساد و بی‌عدالتی را برچیند. بی‌گمان اجازة دسترسی آزاد شهروندان و خبرنگاران در مقام نمایندگان افکار عمومی به فرایند انتخاب شهردار و انتشار آن به قلم و دوربین ایشان از آنجا که با مصالح عمومی شهروندان در پیوندست به تصمیم‌گیری خردمندانه‌تری برای شهر خواهد انجامید و تداوم «محرمانگی» روند انتخاب شهردار به صرفه و صلاح مردم نخواهد بود. همچنین امیدواریم همین آغاز راه به عهد خود پایبند مانده و فهرست دارائی اعضای منتخب را پیش از رسمیت وکالت و نیز در آستانة خاتمة خدمت به مردم در این عرصه نشر دهید. و نیز از خدمات و اموال عمومی حتّی برای نشست‌های غیررسمی خود در مقام منتخبان مردم تا زمانی که قبای خدمت بر تن نکرده و سوگند رسمی وفاداری به قانون، کشور و شهروندان را نخورده‌اید اجتناب ورزید.

مطالب - پر بازدید

ارتباط با ما

آفتاب صبح نیشابور می خواند تو را ...

صاحب امتیاز : سید مهدی علوی

مدير مسئول : يحيي قدمگاهي

سردبیر : حسن خواجويي

تلفکس : 42223407(051)

آدرس : خراسان رضوی، نیشابور، میدان باغات، بین خاتم النبیین 2 و 4 پلاک 202

کدپستی :9613665937

چاپخانه : پارسیان - نیشابور 42235572(051)

شماره ما در تلگرام : 09338891215

پیامک : 30002502223407

آپارات : http://www.aparat.com/neyshabur_khabar

تلگرام : http://Telegram.me/Aftabeneyshabur

اینستاگرام : http://Instagram.com/aftabeneyshabur

Template Design:Dima Group